Ugrás a tartalomra

Borsodból is mentek rendőrök

Létrehozva
Ötvenhét embert állítottak elő a szombati melegfelvonulás során történt összecsapások során, illetve azt követően. A BRFK honlapján olvasható tájékoztató szerint 12 rendőr sérült meg: jellemzően fej-, és lábsérülést szenvedtek. Borsodi rendőrök is jelen voltak az esemény biztosításánál, közülük egy szenvedett könnyebb sérülést, a kordonok bontásánál.
Mint ismeretes, szombat délután a budapesti Andrássy úton haladó Meleg Méltóság Menetét és a rendőröket szélsőséges csoportok dobálták meg különböző tárgyakkal, így például petárdákkal, füstbombákkal, Molotov-koktélokkal. Több helyen megrongálták a kordonokat, a Hősök terén pedig megbontották a burkolatot, és rendőrökre támadtak. A közlemény szerint a 12 rendőr jellemzően fej-, és lábsérülést szenvedett, kettőt közülük savval öntöttek le. A támadások során 12 szolgálati gépkocsiban keletkezett anyagi kár. Ötvenhét embert hivatalos személy elleni erőszak, garázdaság, valamint rongálás elkövetése miatt állítottak elő.
A Meleg Méltóság Menete az Erzsébet térről indult az Andrássy úton a Városliget felé szombat délután. Ugyanebben az időben indult meg az ellentüntetők menete is az 56-osok teréről az Erzsébet tér felé. A melegek és szimpatizánsaik nagyjából másfél ezren, az ellentüntetők menetének tagjai néhány százan voltak. Mindkét felvonulást rendőrök vették körbe. A melegek menetét az Andrássy út teljes hosszában gyalázták és dobálták az út mindkét oldaláról. Az első erős támadás a Liszt Ferenc térnél, a Rendszerváltó Fórum rendezvényének helyszínén érte a felvonulókat. A térnél a tüntetők megpróbálták megbontani a kordont, rátámadtak a rendőrökre, akik könnygázzal válaszoltak. A Liszt Ferenc térinél is nagyobb összecsapás helyszíne volt a Hősök tere, ahol csuklyás, maszkos tüntetők támadtak a rendőrökre. A kordonokat ledöntötték, a rendőröket megdobálták. A rendőrség vízágyúkat és könnygázt vetett be, a tömeget a Városliget, valamint a Dózsa György úton a Keleti pályaudvar, illetve a Váci út felé szorították ki.
A melegfelvonulás után ellentüntetők megtámadták azt a rendőrautót, amelyben Lévai Katalin szocialista európai parlamenti képviselő és a másságát nyíltan vállaló Szetey Gábor volt államtitkár próbálta elhagyni a teret. Kő találta el Léderer Andrást, az SZDSZ Új Generáció elnökét, megverték Horn Gábor szabad demokrata ügyvivőt, Orosz Józsefet, a Klubrádió riporterét pedig leütötték.
A legutóbbi információk szerint az előállított tüntetők közül hét ember van még őrizetben. A többieket aznap éjszaka, vagy reggel elengedték. Kiengedték azokat a rendőröket is a kórházból, akik az összecsapásokban sérültek meg. Az Andrássy úti lakásból előállított hat fiatal ellen magánlaksértés miatt indult eljárás, őket is elengedték. A lakásban talált vegyszereket ma kezdik vizsgálni szakértők, ha kiderül, hogy veszélyes szerek is voltak közöttük, akkor módosulhat a gyanúsítás. 12 embert hivatalos személy elleni erőszak - ellenük az eljárást a Budapesti Nyomozó Iroda folytatja le - , 24 embert pedig garázdaság gyanúja miatt vettek őrizetbe, őket szintén elengedték. 15 tüntetőt pedig közbiztonságra különösen veszélyes eszközzel elkövetett garázdaság, jogszerű intézkedéssel szembeni engedetlenség, valamint személyi igazolvánnyal való szabálysértés miatt állítottak elő. Közülük tartanak még fogva hetet.