Ugrás a tartalomra

A Miskolci Egyetem lesz a Magyarok a Marson mérnöki verseny állandó házigazdája

Létrehozva
Ettől az évtől a Miskolci Egyetem (ME) lesz a húszéves Magyarok a Marson robotikai és mérnöki verseny hivatalos házigazdája. Az együttműködés célja, hogy az egyetem támogathassa a jövő mérnökeinek fejlődését és közelebb vigye egymáshoz az oktatást, a gyakorlati tapasztalatszerzést és az innovációt.
Kép
magyarok_a_marson_egyetem_260506_unimiskolc.webp
Horváth Zita rektor az online sajtótájékoztatón. Forrás: uni-miskolc.hu

A megállapodásról egy szerda délutáni online sajtótájékoztatón számoltak be az együttműködő felek. Horváth Zita, a ME rektora szerint a húsz éve elindított verseny egy olyan innovatív megmérettetés, amely amellett, hogy segíti a jövő mérnökeinek képzését, motiváló erőként is hat a diákokra.

Kiemelte, hogy az intézmény közössége büszke „a selmeci gyökerekre”, a hagyományok ápolása pedig nemcsak a méltó megemlékezést, hanem kötelezettséget is jelent az innovatív ügyek mögé való beálláshoz. Hozzátette, az egyetem gyakorlati képzése már a duális képzések elindulása előtt is gyakorlatorientált volt, és bár az intézmény oktatás terén sokszínűnek mondható, az nem működne a műszaki képzések nélkül.

Horváth Zita hangsúlyozta, a mindenkori egyetemi vezetőknek kötelességük a műszaki hagyomány ápolása és fejlesztése. Hozzátette, a mérnöki verseny többek között hozzájárul az egyetem jó hírének öregbítéséhez és képzési-kutatási portfóliójának fejlesztéséhez is.

Sipos Attila villamosmérnök, a verseny ötletgazdája a sajtótájékoztatón elmondta: társaival úgy gondolták, hogy a verseny a legjobb helyre kerülhet a Miskolci Egyetemen. Hozzátette, a megmérettetésre nemcsak évi egyszeri alkalomként, sokkal inkább folyamatként tekintenek.

Árvai-Homolya Szilvia dékánhelyettes úgy fogalmazott, hogy a Magyarok a Marson túlmutat egy hagyományos robotika versenyen. Az ugyanis olyan komplex mérnöki gondolkodást, kreativitást, informatikai és elektronikai ismereteket igényel, amelyek közvetlenül és meghatározó módon kapcsolódnak a Gépészmérnök és Informatikai Kar képzési profiljához, valamint a mérnöki, informatikai, technológiai és természettudományos világhoz.

Az online sajtótájékoztatón Vízi Pál Gábor, a HUN-REN Műszaki Tudományos Szakértői Szervezet űrtechnológiai csoportjának munkatársa, a verseny egyik főszervezője is részt vett, aki a megmérettetést elmúlt 20 évéből osztott meg részleteket a résztvevőkkel. Ismertette: a verseny első nyertesei a Puli Space Technologies versenyzői voltak, akik később a Google Lunar XPRIZE főmérnökei lettek.

A 2006-ban indult Magyarok a Marson című versenyen az elmúlt években már csaknem 1500-an vettek részt, a vetélkedőn középiskolások, egyetemisták és gyakorló mérnökök próbálták ki magukat Magyarországról és a határon túlról.

A versengés egy fiktív marsi küldetés keretére épül, a csapatok valós mérnöki problémákhoz hasonló kihívásokat oldanak meg, szigorú idő- és erőforráskorlátok között.

Ez is érdekelhet

A természetes élővilágra veszélyes hatást mutattak ki a Szinva egy részén
MiskolcKörnyezetHavaria
Határértéket meghaladó szennyeződést mutattak ki az elszíneződött Szinva-patak egy rövidebb szakaszán – közölte a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kormányhivatal.
Színes 62. évadot zárt a Miskolci Szimfonikus Zenekar
MiskolcKultúraSzabadidő
Közel 30 ezer néző, ebből mintegy 14 ezer 18 év alatti, 104 hangverseny. Olaszországi turné, határon túli koncertek, több mint 50 ifjúsági program. Közel 800 eladott bérlet és 16 ezer jegy. Számos állótaps, teltházas koncert és új helyszín – így néz ki a Miskolci Szimfonikus Zenekar 2025/2026-ös évada számokban.
Diplomát kaptak az Állam- és Jogtudományi Kar végzősei
MiskolcBelföldOktatásBorsod-Abaúj-Zemplén
Ünnepélyes diplomaátadó keretében vehették át okleveleiket a Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának végzett hallgatói. Az eseményen több száz alap-, mester- és szakirányú továbbképzésben részt vevő hallgató munkáját ismerték el.
A miniszterelnök után a miskolci polgármester is home office-t rendelt el
MiskolcEgészségSzabadidőKörnyezet
Az előttünk álló napokban extrém hőségre kell felkészülnünk. Ilyenkor a legfontosabb az emberek egészsége – hangsúlyozta Miskolc polgármestere.