Szent Iván napján a szépkorúakkal felelevenítették a jeles naphoz kötődő hagyományokat és frissítő italokkal, gyümölcsökkel, vattacukorral is készültek az otthon lakói és munkatársai. Emellett köszöntötték a születésnaposokat – akik között a legidősebb Molnár Béláné Ibolya 92. évét töltötte be –, továbbá a Margit, Irén és László névnapokat ünneplőket. A különleges alkalomra néhányan boszorkányjelmezbe öltöztek.
A rendezvényre Matiscsák Éva, Miskolc alpolgármestere is ellátogatott. Az eseményt a korábban megválasztott pünkösdi király nyitotta meg. Közben készült az a virágfonat, amely a hiedelmek szerint minden évben megvédi a Szépkorúak Házát a villámcsapástól és minden bajtól, ezért egy teljes évig kint szokott lenni a faliújságon. A Miskolci Egyetem Ferenczi Sándor Egészségügyi Technikum tanulói pedig karaoket rendeztek az időseknek.
– Hosszú beszéddel nem készültem, viszont nagyon sportos vagyok! Sok olimpiai megnyitó visszaköszön. Ott meg van szabva, hogy mindössze 17 szóval nyithatják meg az eseményt, ezért csak annyit mondok, hogy a hagyományos Szent Iván napi forgatagot megnyitom – mondta Csapkó András, Bandi bácsi a pünkösdi király. – Ne nagyon forogjatok, mert nagy meleg van, és ne igyatok túl sokat, mert árt az egészségnek a sok szesz – viccelődött, majd bejelentette, hogy nemsokára következik a „tűzugrás”, amit a ház boszorkányának kell elkezdeni.
A város hálás időseinek
– Szent Iván éj ünnepén a fények átveszik a sötétség fölött az uralmat. Ez számomra is azt jelenti, hogy mindig van minek örülni, van mit ünnepelni. Ennek fényében azt kívánom, hogy érezzék jól magukat, ünnepeljenek, örüljenek, és töltsék együtt ezt a mai napot nagyon jó kedvvel – fogalmazott köszöntőjében Matiscsák Éva, Miskolc alpolgármestere. – Ne felejtsék el, hogy sose késő gyereknek lenni! Sok nevetést és jó egészséget kívánok a következő időszakra – fűzte hozzá.
Később kollégánkkal megosztotta, hogy mindig szívesen jön a Szépkorúak Házába, ahová szinte már hazajár, és több lakót személyesen ismer, akik szeretettel fogadják. A város hálás az időseinek, akik felépítették Miskolcot, és egy életen át dolgoztak érte. Éppen ezért megérdemlik, hogy ne feledkezzenek meg róluk.
Szeretetközösségben
– Amióta az intézményünk fennáll, minden évben megünnepeljük a Szent Iván napi mulatságot. Pontosan azért, hogy idősotthonunkat elkerülje minden rossz szellem és ilyenkor kreatív foglalkozásokat is tartunk – számolt be Gálné Pataki Zsuzsanna Gabriella, a Szépkorúak Háza ügyvezető igazgatója. – A mai összetett programsorozatunk előkészítése már napokkal ezelőtt elkezdődött. Egy kis kutatás is megelőzte ezt, hiszen időseink a Szent Iván éjjel kapcsolatos régi hagyományokat gyűjtötték össze – fejtette ki.
Elmondta, a céljuk az volt, hogy olyan programelemeket szervezzenek, amiben lakóik és a dolgozóik is meg tudják mutatni magukat és együtt lehetnek, hiszen ez egy szeretetközösség. Emellett fontosnak tartják, hogy megünnepeljék azokat, akiknek most van a születésnapjuk és névnapjuk. A kánikulára tekintettel most nem tortával, hanem jégkrémmel köszöntöttek őket. Ez a vendégségbe érkező hozzátartozóknak is sokat jelent.
Elárulta, a Szépkorúak Házában kutyás terápia indult az Orthosz Kutyaiskola és Kertész Ágota közreműködésével, aki óriás uszkárt vagy ausztrál pásztorkutyát hoz magával. A következő rendezvény pénteken ehhez kötődik, egy kutyás akadálypályát építenek majd.