A vizsgálatok a természetes élővilágra veszélyes hatást mutattak ki a Szinva-patak elszíneződését okozó szennyezőforrás közvetlen közelében, ugyanakkor a bevezetési ponttól távolabbi szakaszokon – így a belvárosi Szinva-terasznál – a mérések már nem jeleztek ilyen hatást – írták péntek délután.
Halpusztulást nem tapasztaltak a szakemberek.
A kormányhivatal vízvédelmi és környezetvédelmi hatóságai a társhatósággal együttműködésben továbbra is vizsgálják az eset körülményeit.
A Szinva-patakban észlelt narancssárga elszíneződés kivizsgálása érdekében a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kormányhivatal munkatársai június 23-án több helyszínen vízmintát vettek. A laboratóriumi vizsgálatok eredményei alapján megállapították, hogy a helyszíni szemle során vett vízminta a jogszabályban meghatározott kibocsátási határértékeket a vas- és mangántartalom, valamint a víz szervesanyag-terhelését jelző mutató tekintetében meghaladta.
Az elvégzett vizsgálat alapján a kibocsátás közvetlen közelében kimutatható volt a vízi élőlényeket érintő mérgező hatás, azonban a Szinva-patak jelentős hígító hatásának köszönhetően a bevezetés alatti szakaszon – így a belvárosi, Szinva-terasz környéki területen – a vízminták már nem mutattak toxicitást.
– A helyszíni szemlék során az érintett patakszakaszon halpusztulást nem tapasztaltunk, és ilyen jellegű lakossági bejelentés sem érkezett a kormányhivatalhoz – írták. – Munkatársaink a továbbiakban is folytatják a helyszíni vizsgálatokat a szennyezés forrásának és mértékének feltárása érdekében, valamint megteszik a szükséges hatósági intézkedéseket. Miskolc önkormányzata, illetve érintett cégei tájékoztatták hivatalunkat arról, hogy megkezdték a kárelhárítást.
A kormányhivatal a társhatóságokkal és az érintett szervezetekkel szoros együttműködésben dolgozik annak érdekében, hogy a szennyezés körülményeit teljeskörűen feltárják, valamint a szükséges kárelhárítási és helyreállítási intézkedéseket mielőbb végrehajtsák – zárul a közlemény.