Ugrás a tartalomra

47 éve történt a sajóbábonyi robbanás, amely eltörölte a gyárat

Létrehozva
Napra pontosan 47 évvel ezelőtt történt a sajóbábonyi TNT-robbanás, mely a 20. század egyik legsúlyosabb magyarországi ipari balesete volt. Az Észak-Magyarországi Vegyiművek TNT-gyártó üzeme a működésének utolsó óráiban felrobbant. A robbanást kiváltó ok azóta is ismeretlen.
Kép
sajóbábony tnt robbanás
A sajóbábonyi TNT robbanás áldozatai/Forrás: Youtube/Jelcs Sándor

Az 1950-es évek elején Sajóbábonyban hozták létre a magyar TNT-gyártást egy hadiipari üzemben, amelyet stratégiai okokból, Jugoszláviától távol építettek fel. Az üzem elavult, még a második világháború előtti berendezésekkel működött, és bár évtizedeken át termelt, a technológia idővel korszerűtlenné vált.

A sajóbábonyi TNT-gyártás leállítását és az üzem bezárását 1979. július 1-re tervezték. A robbanás egy hónappal korábban, 1979. június 1-jén következett be.

1979. június 1-je egy pénteki, meleg nyári nap volt. A robbanás a késő délutáni órákban történt. A detonáció helyéről egy 20 kilométerre ellátszó gombafelhő emelkedett fel, a hanghatást pedig 30 kilométeres körzetben lehetett érzékelni. Az A1-es üzemépület teljesen megsemmisült, helyén kráter maradt. A detonáció után tüzek keletkeztek a telepen, amelyeket a tűzoltók nagy nehézségek árán fékeztek meg. Mivel a gyár hadiüzem volt, a vizsgálatok eredményei nem kerültek nyilvánosságra. A robbanás oka máig nem tisztázott.

A robbanásban 13 dolgozó vesztette életét.

A TNT-gyár helyén keletkezett krátert feltöltötték és fákkal ültették be. Mementóként meghagyták a létesítmény egy deformálódott oszlopát, amelyen az eltűnt dolgozók nevét őrző emléktábla található.

Május 22-én, pénteken a Mol tiszaújvárosi üzemében történt robbanás. Egy ember életét vesztette, több súlyos sérült volt.

Címkék

Ez is érdekelhet

Magának utalta ki a diákok bérét a nő
Borsod-Abaúj-ZemplénMiskolcBelföldHavaria
Ítéletet hozott a Miskolci Törvényszék másodfokú tanácsa annak a vádlottnak az ügyében, aki egy egyetemi iskolaszövetkezet munkatársaként több mint hatmillió forint kárt okozott.
Viharos szél és jégeső: kiadták a figyelmeztetést Borsodban
Borsod-Abaúj-ZemplénMiskolcBelföld
Hullámzó hidegfront alakítja időjárásunkat a következő napokban, emiatt növekszik a csapadékhajlam, és lassan a hőmérséklet is visszaesik.
garázstűz
Éjszaka csaptak fel a lángok Felsőzsolcán
Borsod-Abaúj-ZemplénMiskolcHavaria
A Kossuth Lajos utcai tűzhöz miskolci és helyi tűzoltók vonultak hétfő éjjel.
Azt akarta, hogy elvigyék a rendőrök – maga hívta a 112 segélyhívót
Borsod-Abaúj-ZemplénBűnügy
Ítéletet hozott a Miskolci Törvényszék annak a vádlottnak az ügyében, aki a megállapított tényállás szerint 2025. október 12-én – egész napos italozást követően és élettársával való vita után – sajóvelezdi otthonából késő este felhívta a 112 segélyhívót, mert szerette volna, hogy elvigyék a rendőrök.