Ugrás a tartalomra

Ismét Tapolca leválását kezdeményezik

Létrehozva
Újabb népszavazást kezdemény- eznek Miskolct- apolca leválásáról. Egy helyi Alapítvány nemrégiben lakossági fórumot szervezett a városrészben, s a jegyzőkönyv, valamint a jelenléti ívek tanúsága szerint, a megjelent kb. száz helyi lakos 99 százaléka megszavazta: kezdeményezzék újabb referendum kiírását arról, szeretnének-e a tapolcaiak továbbra is Miskolchoz tartozni.
Mint ismeretes, 2005. január 16-án volt már népszavazás Miskolctapolca esetleges leválásáról. Akkor 550-en szavaztak az elszakadásra, 770-en pedig nemet mondtak rá, így a terület továbbra is Miskolc része maradt. A városrész helyzete, s az elmaradt, illetve tervbe vett fejlesztések azóta is borzolják a kedélyeket a helyi közéletben: legutóbb a miskolci közgyűlés májusi ülésén eredményezett hosszan tartó vitát Tapolca fejlesztési koncepciója. Ellenzéki részről itt is felvetődött a leválás esetleges újbóli kezdeményezése, de ekkor még csupán elvi lehetőségként, arra az esetre, ha nem történnek érdemi, gyors intézkedések a tapolcai közterületek rendbetételére, a legszükségesebb, helyi lakosság érdekeit szem előtt tartó fejlesztések beindítására. Káli Sándor polgármester határozottan visszautasította a felvetést - illetve az ezzel való fenyegetőzést - és súlyos felelőtlenségnek nevezett minden olyan törekvést, amely politikai, vagy más okból Miskolc egészének megbontására irányul.
Feith Károly, az elszakadást kezdeményező Miskolctapolca Idegenforgalmáért Alapítvány elnöke szerint viszont Miskolc nem tesz annyit az üdülőövezet fejlesztéséért, mint amennyit az megérdemelne. - A parkok elhanyagoltak, az utak rosszak, nincs bolt, megszűnt a strand - sorolja Feith Károly elmondva: a lakossági fórum jegyzőkönyvét, a jelenléti íveket, és az aláírásgyűjtőív-kérelmet benyújtották a jegyzőnek, minderre 30 napon belül választ kell kapniuk. A népszavazás elindítását kezdeményező kérdőívet körülbelül 700 tapolcainak - a helyi lakosság 25 százalékának - kell majd aláírnia. Szeretnék ezeket az aláírásokat minél hamarabb összegyűjteni, hogy a népszavazást az őszi országos népszavazással együtt ki lehessen írni, mert így az kevesebb kiadást jelentene Miskolcnak. 


Polgármesteri levél

Káli Sándor, Miskolc polgármestere nyílt levelet juttatott el szerkesztőségünknek, melyben Miskolctapolcáról, az ügyben őt névvel és név nélkül megszólítóknak szeretne válaszolni.

„Tisztelt miskolciak, kedves Miskolctapolcán élők!
Számomra Miskolctapolca Miskolc Megyei Jogú Város szerves és egyben elválaszthatatlan része, mint ahogy azt polgármesteri eskümben megfogadtam.

Tehát az itt élők Magyarország egyik legnagyobb városának, Miskolcnak a polgárai, akik amellett, hogy élvezik egy nagyváros előnyeit és lehetőségeit, jogosan várják el, hogy amikor hazamennek lakóhelyükre, akkor ott rendezett körülmények között élhessenek.

Azonban tudomásul kell vennünk, hogy ez a városrész kettős funkciót lát el. Egyrészt üdülő, turisztikai övezet, másrészt ma már több ezer ember lakóhelye. Így számomra polgármesterként az elsődleges feladat ennek az egyensúlynak a megteremtése és megőrzése, úgy, hogy az itt élők – akik egyébként ismerték és ismerik a turizmus hatásait – jól érezzék magukat a városunkban.
Éppen ezért úgy vélem, Miskolctapolca nem csak ötven vagy kétszáz Miskolctapolcán élő magánügye, akik ha úgy érzik, a városrész ésszerűtlen önállósodásával dobálóznak. Így véleményüket meghallgatom, de fenyegetésüket visszautasítom! Mert amikor erről a városrészről beszélünk, akkor az egész városról, Miskolcról beszélünk.
Miskolc városfejlesztése, annak rövid és hosszú távú tervei és az egész város életét egyszerre befolyásolják, így elválaszthatatlanok egymástól. Ezekben a tervekben egyértelművé tettük, hogy létrehozzuk a miskolctapolcai városrésznek is a településközpontját, úgy, ahogy azt régen az Anna Szálló és környéke jelentette az itt élőknek. Ezen dolgozunk, erre irányulnak a befektetőkkel történő tárgyalások is.

Elfogadhatatlannak és méltatlannak tartom, hogy jelenleg Miskolctapolca központjában „díszeleg” a magántulajdonban lévő Junó Szálló, egy ma már nem üzemelő disco és egy kiégett ABC, amiről keveset beszélünk, miközben a mai viszonyok között fenntarthatatlan hideg vizes strand értelmetlen vitákat indít el.

Egyszersmind véget akarok vetni, és határt akarok szabni a kisebb és átgondolatlan fejlesztési irányoknak. Pontosan látom én is, amit a vendégek mondanak, hogy a Barlangfürdő fejlesztése is felemásra sikerült.
Ezért továbbra is azt a fejlesztési irányt támogatom, ami egy jelentős beruházásként Miskolctapolca egészére irányul, és amit a város külső befektető bevonásával, egységesen tud megvalósítani és működtetni. Így lesznek minőségi szolgáltatóházai, emelt kategóriájú hotelei, normális parkolói és üdülő-szolgáltatásai a városrésznek. Így teremthető meg az az egyensúly, amiből az itt élők is csak profitálhatnak. Például eltüntethetők a kis utcáinkból a vendégek autói, a városrész élete-lüktetése az év összes hónapjában fenntartható, felértékelődnek az ingatlanjaik és még tovább sorolhatnám a megoldódó ügyeket.
Ezért én partnerséget kérek a gondolkodóktól, és ésszerűséget a háborgóktól!

A következő hetekben újabb tervek és intézkedések érnek be, mutatkoznak meg Miskolctapolcával kapcsolatban, amelyek egyértelműen az itt élők hétköznapjait segítik.

Erről a médián keresztül is, de személyesen, egy lakossági fórum keretében tájékoztatom majd mindnyájukat.

Miskolctapolcát szerető miskolciként,
tisztelettel:
Káli Sándor polgármester