Ugrás a tartalomra

Szállópor-küszöbértéket vezetnek be

Létrehozva
Szabó Imre környezetvédelmi és vízügyi miniszter kezdeményezésére a minisztérium - az EU-s tagállamok közül elsőként - önálló küszöbértéket vezet be a légszennyezésért leginkább felelős szállóporra (PM10). A svájci mintára bevezetendő határértékek az eddiginél gyakrabban tehetik indokolttá szmogriadó elrendelését a lakosság védelmében, ezzel is javítva a levegőminőséget. A jogszabály módosítás még 2008 nyarán életbe léphet.
Szabó Imre környezetvédelmi miniszter a Természetvédelmi Világnapon bejelentette: kezdeményezésére a tárca elkészítette azt az új rendelet tervezetet, amely hozzájárulhat a levegőminőség javulásához és az emberek egészségének védelméhez. A tervezett új küszöbértékek alapján az önkormányzatoknak át kell majd dolgozniuk a szmogriadó terveiket, és várhatóan az eddigieknél gyakrabban kell majd a lakosság egészségének védelmében elrendelniük azt. A riasztási kötelezettség bevezetése rábírhatja az önkormányzatokat, hogy tegyenek komolyabb lépéseket a hosszabb távon ható légszennyezettséget csökkentő intézkedések bevezetésére.

Jelenleg szállóporra egy EU tagállamban sincs országos jogszabályban meghatározott küszöbérték, csak egyes nagyvárosok helyi szabályozásukban vezettek be erre vonatkozó előírásokat. Hazánkban eddig a kén-dioxid és a szállópor együttes koncentrációjára vonatkozó tájékoztatási és riasztási küszöbérték létezett, mivel azonban a fűtési rendszer korszerűsítése megtörtént, a szén-tüzelés visszaszorult így a kén-dioxid értéke nem lépte át a határértéket, a szállóporra pedig önálló küszöbértékek nem léteztek így nem lehetett emiatt szmogriadót elrendelni.

Az elmúlt években, főként a téli hónapokban a levegő szállópor (PM10) terhelése több esetben jelentősen meghaladta az egészségügyi határértéket. A finom szálló por egészségkárosító hatásai közismertek, joggal merült fel az igény arra, hogy a szállóporra vonatkozóan is legyen jogszabályi kötelezettség szmogriadó elrendelésére. A zöldtárca az egészségügyi tárca szakértőivel rögzítette a szükséges jogszabályi módosítás kereteit. A tárca az Országos Közegészségügyi Intézettel (OKK-OKI) közösen, az egészségügyi hatások értékelése alapján határozta meg a szállópor küszöbértékek javasolt mértékét. Az új magyar szabályozás a svájci mintát veszi alapul - ismertette a miniszter, hozzátéve, hogy szerencsére az elmúlt hónapban nagyon jó volt a város levegője.
Magyarország szállópor szennyezettsége, hasonlóan más országokéhoz, elsősorban a közlekedésből és a lakossági fűtésből származik. Ennek megfelelően a közlekedést szabályozó, a településeken belüli korlátozó intézkedések, illetve a lakossági fűtést szabályozó intézkedések jelenthetnek hosszú távú megoldást. A jogszabály módosítás a további tárcaegyeztetéseket követően még 2008 nyarán életbe léphet.