Ugrás a tartalomra

A kerékpárosklub megemelné az úttestet

Létrehozva
A Magyar Kerékpárosklub Borsod-Abaúj-Zemplén megyei alapszervezetének állásfoglalást adott ki a szeptember 8-án a tapolcai kerékpárúton, a Medgyessy Ferenc és Csabai kapu utcák kereszteződésében történt kerékpáros balesetről.
Eszerint átadása óta folyamatosan sok kritika éri a kerékpárút Csabai kapui szakaszát. Számtalan veszély leselkedik a gyanútlan kerékpárosokra, ezek közül is kiemelkedő gyakorisággal fordul elő az elsőbbség meg nem adása. A Csabai kapuból a csatlakozó mellékutcákba kanyarodó autósokat ráadásul semmi nem figyelmezteti a kerékpárút jelenlétére, ami egyébként a másik irányból „elsőbbségadás kötelező” jelzőtáblával védett. Forgalmasabb időszakban akár egyetlen út során 2-3 alkalommal is elüthetnék a gyanútlan kerékpárosokat. Megfigyelhető, hogy a megfontoltabbak (és tapasztaltabbak) minden kereszteződés előtt lassítanak, és benéznek a keresztutcákba, de az lényegesen lecsökkenti a haladási sebességet, ráadásul nem túl kellemes a kipufogógázoktól néhány méterre állandóan lassítani, gyorsítani.
A helyes megoldás a MK B.-A.-Z. megyei alapszervezetének javaslata szerint az úttest szintjének megemelése és színezéssel történő jelzése lenne a kereszteződésekben. Ez megoldaná a magas járdaszegélyek okozta nehézségeket és az autósokat is lassításra késztetné. Nem kellene ezzel is megvárni az első halálos áldozatot, miként a belvárosi lepusztult épületek okozta állandó életveszély esetén tették. A kerékpárklub egyúttal szeretettel meghívja az illetékes alpolgármestert egy közös – természetesen kerékpáros – bejárásra. Ennek során személyesen is megtapasztalhatná, milyen súlyos tervezési és kivitelezési hiányosságok keserítik a kerékpárral közlekedni vágyók mindennapi életét, és a jövőben elkerülhetőek lennének a hasonló hibás koncepciók. A bejárásnak külön aktualitást adna az, hogy az ősz folyamán a közgyűlés napirendre tűzi az ugyancsak szerencsétlen nyomvonalúra megtervezett Tiszai pu. – Lillafüred kerékpárút kérdését.