Ugrás a tartalomra

Eldőlni látszik a diósgyőri kohászat hűlt helyének sorsa

Létrehozva
A Nemzetgazdasági Minisztérium jogelődjének megrendelése alapján az Universitas Miskolcinensis Alapítvány elkészítette és a minisztérium részére átadta a Diósgyőri Acélmű (DAM) revitalizációjának lehetőségéről szóló, a terület ipari hasznosítását megalapozó tanulmányt.

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter hangsúlyozta: a hazai ipar fejlesztésének szempontjából kulcsfontosságú a hagyományos ipari területek hasznosításának újratervezése, az újraiparosítás megvalósítása. Az újraiparosítás egyik célja, közelebb hozni a termelést a piacokhoz, csökkentve a szállítási időt és költségeket. A tanulmány illeszkedik Magyarország átfogó iparstratégiájához, mely kimondja, hogy az alapanyag-előállító iparágaknak, így a fém, és acéliparnak is, meghatározó szerepe van a fenntartható iparfejlesztésben - írja a Nemzetgazdasági Minisztérium.

A kormany.hu közleménye szerint a miniszter kiemelte: a tanulmány megalapozza a több mint két évszázados működése után 2009-ben megszűnt, egykor az ország egyik legnagyobb kohászati komplexumaként és a térség legnagyobb munkaadójaként működő DAM problémájának hosszú távú rendezését.

A Diósgyőri Acélművek egykor az ország egyik legnagyobb kohászati komplexuma volt, amely több mint két évszázados működés után 2009-ben szűnt meg. Mint ismert, a város vezetése még 2021 júliusában egyeztetett tizenkét tulajdonos cég képviselőivel a DAM jövőjéről. A kezdeményezés igencsak időszerűnek bizonyult, miután a vasgyári területtel kapcsolatban a '90-es évek óta nem történt érdemi előrelépés. Az akkori megbeszélés a lehetőségekről és a problémák feltárásáról szólt. Bő fél esztendőt követően a projekt komoly hátszelet kapott a régió legnagyobb felsőoktatási intézményétől. Az egyetem és az azt fenntartó Universitas Miskolcinensis Alapítvány által koordinált tanulmányterv nyomvonalairól és célkitűzéseiről akkor még túl sok mindent nem tudhattunk. Ahogy arról korábban beszámoltunk: tavaly év elején a DAM barnamezős területe revitalizációjának és ipari hasznosításának koncepciótervére vonatkozó komplex tanulmány elkészítésére írt ki közbeszerzést a Miskolci Egyetemet fenntartó Universitas Miskolcinensis Alapítvány. Mígnem a tavaly decemberi közgyűlés során is előkerült a téma.

Mint az a keddi közleményből kiderül: a területtel kapcsolatos stratégiai cél egy fenntartható iparipark megteremtése, amelyben helyet kapnak a helyi gazdasági szereplők fejlesztései, újabb értékteremtő vállalkozások bevonása válik lehetségessé, új munkahelyek jönnek létre, bővülnek a város zöldterületei, valamint megőrzésre kerül a DAM ipari öröksége.

Az elkészült tanulmány alapján 2025-ben megkezdődnek az egyeztetések a Nemzetgazdasági Minisztérium, a miskolci városvezetés, a Miskolci Egyetem és a helyi vállalkozások között annak érdekében, hogy a fenntartható, innováció és emberközpontú iparipark vízióját a kormány az önkormányzattal és a helyi szereplőkkel együttműködésben a hazai kkv-k és a magyar családok érdekeit szem előtt tartva valósítsa meg - zárul a közlemény.

Ez is érdekelhet

Villanyoszlopnak hajtott egy autó Miskolcon
MiskolcBaleset
A Miskolci utcába riasztották a tűzoltókat a balesethez Szirmán. A helyszínre mentő is érkezett.
Szalamander
Forgalomkorlátozás a Szalamander idején
MiskolcOktatás
Szerdán a Miskolci Egyetem végzős hallgatóinak Szalamander felvonulása miatt 20:50-től várhatóan 21:05-ig a Tiszai pályaudvar irányába villamosok helyett villamospótló autóbuszok közlekednek a Malomszög utca és a Tiszai pályaudvar között.
Mostantól két héten át aszfaltozzák a 26-os út Miskolcon átvezető szakaszát
Miskolc
A HE-DO Építő Zrt. kivitelezésében újul meg a 26-os út Miskolc Plázától a Szentpéteri kapun át a „Miskolc vége” tábláig tartó szakasza.
Ilyen a miskolci rendész élete
Miskolc
A város lakóinak védelme, gyors segítségnyújtás, és a közbiztonság folyamatos erősítése – ezeket a célokat fogalmazta meg a Miskolci Önkormányzati Rendészet. Bepillantottunk egy napjukba.