Ugrás a tartalomra

Az alattomos mustgáz

Létrehozva
Tavaly mintegy húsz esetben okozott halált a mustgáz hazánkban. Ilyenkor ősszel, a szüretek és a borkészítés idején évről évre történnek mustgázmérgezések, amelyek egy kis odafigyeléssel megelőzhetőek. Néhány szőlőfajtánál már elkezdődött a szüret, az újbor készítése azonban magában hordozza a mustgázmérgezés veszélyét.
A levegőnél nehezebb mustgáz alattomos, mert nem érezhető és nem látható a borospincében.
Létezik műszer a veszélyes gáz mérésére, de egyszerű módszerrel is megelőzhető a mérgezés: derékmagasságban égő gyertyát kell elhelyezni a pincében. Ha a láng elalszik, azonnal el kell hagyni a helyiséget, és alaposan ki kell szellőztetni.
A tűzoltókat évente 40-50 alkalommal riasztják mustgázmérgezéshez, amelyek főleg kisebb gazdaságokban és magánpincékben fordulnak elő. Az esetek fele halállal végződött. Sajnos sokan bíznak abban, hogy pincéjükben nincs a halálos gázból, ám újbor forrása közben mindig termelődik az alattomos mustgáz.