Ugrás a tartalomra

Lassan búcsúzik az MVK utolsó tekercselője

Létrehozva
Kárpáti József Attila öt, a városi közlekedési vállalatnál eltöltött évtized után vonul nyugdíjba a közeljövőben.
Kép
Fotó: Mocsári László

Ötven év egy munkahelyen – a mai rohanó világban szinte elképzelhetetlennek tűnik, Kárpáti József Attila viszont pontosan ennyi ideje dolgozik a Miskolc Városi Közlekedési Zrt.-nél, illetve annak jogelődjénél a Miskolci Közlekedési Vállalatnál. Attilát munkatársával, Kelemen Zoltánnal együtt köszöntötték júliusban az MVK központi ünnepségén abból az alkalomból, hogy mindketten öt évtizede dolgozói a vállalatnak.

A közlekedési cégnél már hagyománynak számít a kerek évfordulókat ünneplő dolgozók köszöntése, azonban mint megtudtuk, az ötven év még ebben a sorban is ritkaságnak számít, ilyen sokáig egyhuzamban korábban még senki nem dolgozott az MVK-nál. A „Kelemen Művek” vezetőjét még januárban mutattuk be portrérovatunkban, ezúttal pedig Attila következik.

- 1971-ben kezdődött az egész, akkor én még Selyeben éltem, innen jártam be Miskolcra középiskolába. Géplakatosnak tanultam előbb a 116-os, később a 100-as iskolában, szakmai gyakorlatra pedig sikerült elintézni, hogy bekerüljek a közlekedési vállalathoz, az MKV-hoz – kezdte.

Kép

A villamosokkal kezdődött

Attila még jól ismerte a cég korábbi, Baross Gábor utcai telephelyét is, itt gyakornokoskodott a villamosüzemnél. „Ekkoriban érkeztek a városba az FVV villamosok, amit a legtöbben csak sárgának vagy bengálinak neveznek.

Ezeknek az összeszerelésében is részt vettünk, akkoriban ugyanis még darabokban szállították a gyárból a szerelvényeket, nem tréleren, ahogyan már a Skodák érkeztek néhány éve. Az összeszerelés pedig a helyi közlekedési vállalatok dolga volt” – meséli az MVK szakembere, aki a múltat megidézve hozzáteszi: az egykori telephelyből mára nem sok maradt, de az irodaház még mindig áll: ez az a borostyánnal sűrűn benőtt épület a Selyemréti Strandfürdő Baross utcai bejáratánál található parkolóban.

A közlekedési vállalat 1974-ben költözött a Szondi György utcára, de ez az év Kárpáti Attila életében is fontos év volt: gyakorlat után ekkor már főállásban folytatta munkáját a villamosüzemnél. „Ekkor már végeztem a szakmunkásképzővel, de a munka mellett még sokat tanultam: esti iskolában érettségit szereztem, és különféle tanfolyamokat, képzéseket is elvégeztem, egy részüket már az MKV-nál” – meséli.

A „villamosos” szamárlétrán szépen haladt előre, hosszú évtizedekig dolgozott ezen a területen: dolgozott a motorok és az áramszedők felújításán, de a kovács- valamint a tekercselőműhelyekben is. Utóbbi helyen 17 évet töltött, nagyon sok barátot szerzett itt, sőt a feleségét is ebben az egységben ismerte meg.

- Eredetileg a telephely is teljesen másképp nézett ki, főleg ez a hátsó csarnokrész, ahol a villamosokat javítják. Az első nagyobb átalakítás a Tátrák érkezésekor történt, a csarnokban falakat bontottak ki, aknákat ástak. Ezek már korszerűbb szerelvények voltak, a tekercselési munka pedig kevesebb lett, de azért még maradt a műhely. A mi életünkben nagyobb változást a Skodák 2014-2015-ös érkezése hozott – teszi hozzá.

Kép

A változás évei

A csarnokokat újra átépítették, de Attila és munkatársai szempontjából fontosabb volt az a tény, hogy ezek a ma is közlekedő szerelvények teljesen más technológiai színvonalat képviselnek, ráadásul a szervizelésüket is a gyártó végzi. A villamosüzem munkatársait az MVK berkein belül osztották szét: a műszerész végzettségűek a Skodák mellett folytatták a munkát, a többieket pedig az üzemanyagkútnál, a raktárban és a környezetvédelmi területen kezdték el foglalkoztatni.

Attila 2017 óta dolgozik ezen a részlegen, ahol a veszélyes hulladékok átvétele és a buszmosóból származó szennyvíz kezelése éppúgy az ő és munkatársai napi feladatai közé tartozik, mint a fűtésrendszer kezelése, javítása. Elmondja, mivel világ életében nyitott volt az új dolgok felé, ezért a jelenlegi munkájába is hamar beletanult.

Némi nehézséget csak a folyamatos, 0-24-es üzem jelentett, korábban ugyanis évtizedekig állandó délelőttös műszakban dolgozott. Mára az éjszakázást is megszokta, kollégáival pedig csakúgy mint régen, kifejezetten jó a viszonya: munkatársaival mindig jókedvűen dolgoztak, a vicc, a humor végig szerepet kapott. A tekercselőműhely még megvan – mutatja Attila –, ott viszont már csak egyedül és úgy is csak alkalmanként dolgozik: olyankor, ha a régi szerelvényeket javítani kell.

Kép

Az utolsó napig

Mint mondja, csak az elismerések átadása előtt tudatosult benne, hogy ötven éve van a pályán, és hogy közelegnek a nyugdíjas évek. „Sosem voltam az a fajta ember, aki néhány fillérért munkahelyet váltson. Régen azt mondták, a közlekedés egy biztos munkahely, annak ugyanis mindig menni kell. Nem állítom, hogy az elmúlt évtizedek során ne változott volna ez a szektor, így vele együtt az MVK is, de a változás természetes, én pedig nem bántam meg, hogy itt maradtam” – meséli Attila.

Miért is tette volna, hiszen sok, máig tartó barátság mellett feleségét is a vállalatnál ismerte meg. „1992-ben házasodtunk össze, három fiunk született, ma már mindhárman felnőttek, és nagyszerűen megállják a helyüket az életben” – hangsúlyozza a veterán, aki elmondja még: a hosszú munkásévek után most már várja a pihenést, ami azonban szintén aktív lesz.

- Szikszón élünk, a ház körül mindig van mit csinálni, a legtöbb ház körüli munkához, karbantartáshoz nem hívok szakembert, magam végzem el, mert örömöt lelek benne. Emellett a hobbimra, a kertészkedésre is több idő jut majd – zárja Attila. Hozzáteszi: a tervei szerint az utolsó munkanapja sem különbözik majd nagyon a többitől, a feladatait ugyanúgy a legjobb tudása szerint végzi majd el, mint tette az elmúlt ötven évben.

Ez is érdekelhet

Tóth Anna bronzérmes a bronzon
MiskolcSport
Atlétika: nemzetközi versenyt rendeztek hétfőn este Dániában.
Képgaléria
Avasi útfelújítás
Folytatódik az Avas főútjának teljes körű felújítása nyáron is
Miskolc
Miskolcon az útfelújítási program végrehajtása alatt forgalomkorlátozásokra, sávszűkítésekre kell számítani.
Összeült Miskolc közgyűlése: járatseriff-beszámoló, ingatlaneladások, hitelkeret-emelés – élő videó
Miskolc
Kövesse velünk élőben Miskolc város közgyűlését reggel 7 órától. Szó esik többek között a folyószámla-hitelkeret emeléséről, önkormányzati ingatlanok értékesítéséről, óvodai csoportösszevonásokról, járatseriff-rendszer működéséről, valamint a Városi Klímaszerződés előrehaladásáról.
Képgaléria
KonFest 2026 Nemzetközi Diákszínházi Fesztivál
Miskolcon fesztiváloznak
MiskolcOktatásKultúraÉletmódSzabadidő
Háromnapos nemzetközi fesztivál kezdődött el június 22-én Miskolcon.